W świecie ciężkiego sprzętu, takiego jak koparki, szybkozłącza stanowią rozwiązanie, które umożliwia wymianę narzędzi roboczych, znacząco zwiększając wszechstronność maszyny. Dzisiaj, kiedy rynek oferuje szeroki wachlarz opcji, od prostych sworzni, przez mechaniczne i hydrauliczne systemy mocujące, aż po zaawansowane tiltrotatory, sprawa odpowiedniego doboru narzędzia roboczego wymaga dokładnej analizy i zrozumienia potrzeb operacyjnych. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej dostępnym typom szybkozłączy, ich zaletom i zastosowaniom. Dobór płyty adaptacyjnej do narzędzi roboczych jest kluczowy dla zapewnienia kompatybilności między koparką a wybranym osprzętem.
Mocowanie – szybkozłącza w koparkach
Wybór odpowiedniego mocowania do koparki wiąże się z wieloma czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Na rynku najpopularniejszymi rozwiązaniami są:
- Sworznie to prosty i bardzo powszechny sposób połączenia koparki z narzędziem roboczym.
- Szybkozłącze mechaniczne, czyli najbardziej konwencjonalny system montażu, pozwalający na regulację konta nachylenia osprzętu w dwóch poziomach.
- Szybkozłącza hydrauliczne, które pozwalają operatorowi na łatwą zmianę między różnymi osprzętami. W przypadku młotów i innego sprzętu hydraulicznego wymagane jest jednak ręczne podpięcie przewodów hydraulicznych.
- Szybkozłącza w pełni hydrauliczne to zaawansowany typ szybkozłącz, który umożliwia operatorowi łatwą i szybką zmianę osprzętu bez konieczności opuszczania kabiny koparki. Dzięki zastosowaniu hydrauliki, operator może operować złączem za pomocą przycisku lub dźwigni. Szybkozłącza hydrauliczne są niezwykle wygodne i efektywne, ale są również droższe w porównaniu do mechanicznych szybkozłącz.
- Tiltrotatory to hydrauliczne złączki umożliwiające pochylanie i obrót narzędzi roboczych zapewniając operatorowi większą precyzję i elastyczność podczas pracy, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.
Dobór płyty adaptacyjnej
Połączenie między narzędziami roboczymi a koparką wykonuje się za pomocą płyty adaptacyjnej, która musi zostać specjalnie dopasowana zarówno do narzędzia jak i koparki. Ze względu na mnogość standardów na rynku, w przypadku połączenia narzędzia roboczego bezpośrednio ze sworzniami ramienia koparki, wymagane będzie przeprowadzenie szczegółowych pomiarów, aby odpowiednio dopasować płytę adaptacyjną.
W przypadku szybkozłączy sprawa jest znacznie prostsza. Wybierając płytę adaptacyjną, musimy wpierw określić z jakiego szybkozłącza korzysta nasza maszyna. Na rynku mamy ich kilka, z których najpopularniejsze są:
- Open-S (modele S)
- Liebherr (modele SWA)
- Lehnhoff (modele MS i HS)
- Verachtert (modele CW)
Po określeniu producenta czy rodzaju szybkozłącza, pozostaje nam tylko określenie jego modelu, który zdeterminowany jest przez model koparki. Modele różnią się między sobą przede wszystkim średnicą sworzni i wymiarami.
Skonsultuj się z DHB
Zawsze warto skonsultować się z producentem narzędzi roboczych. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy technicznej, jesteśmy w stanie zaoferować nasze wsparcie przy wyborze odpowiedniej płyty adaptacyjnej, która będzie odpowiednia dla Państwa maszyny i zastosowań.